hidrolik tork anahtarı

20 Aralık 2020 12 Yorum 251 Beğeni

Hidrolik tork anahtarları civata bağlantılarında özellikle yüksek tork değerlerinde sıkma sökme işlemi yaparken insan gücünün yeterli olmadığı uygulamalarda kullanılır. Hidrolik somun sıkma sökme cihazı olarak da adlandırılan hidrolik tork anahtarlarının birçok uygulama alanı vardır. Petrol & Doğalgaz, Boru hatları, Makine imalatı, EN1090-2 standardında çelik konstruksiyon imalatları ve montajı, çimento fabrikaları, enerji santralleri, tersaneler ve gemi inşaa sanayisi, büyük ölçüdeki vana imalatları ve montajı, demir ve çelik sanayisi, maden işletmeleri, rüzgar enerjisi montaj ve servis işleri, köprü viyadük yapımı ve daha birçok ağır sanayi sektörlerinde bakım onarım ve kurulum işlerinde yer alan civata bağlantılarının tork kontrollü sıkma ve sökme işlemlerinde hidrolik tork anahtarları kullanılır.

Hidrolik tork anahtarı basit bir hidro-mekanik çalışma prensibine sahiptir. Hidrolik tork anahtarı içerisinde bulunan hidrolik pistona hidrolik tork pompasından ayarlananan basıncın etki etmesi sonucu oluşan kuvvetin, hidrolik tork anahtarı içerisinde kare sürücü etrafında bulunan cırcır mekanizmaya ve kare sürücüye olan uzaklığın kuvvet kolunu oluşturması ve bu kuvvetin kuvvet koluyla çarpımından tork değeri elde edilir. Tork değerinin fiziksel olarak hesap formülü M=Fxl`dir.

Bu formüldeki F hidrolik tork anahtarı pistonunun oluşturduğu kuvvettir ve formülü F=PxA`dir. Burada P hidrolik tork pompasında ayarlanan hidrolik basınçtır ve birimi Bar veya PSI şeklindedir.

A ise hidrolik tork anahtarındaki hidrolik pistonun etki alanıdır. Hidrolik tork anahtarlarının birçok farklı model ve büyüklükleri vardır. Hidrolik tork anahtarlarında tork değeri kapasitesi büyüdükçe hidrolik pistonun ve dolayısıyla hidrolik tork anahtarının ölçüleri de büyür. Fiziksel prensip aynı kalır. Hidrolik tork pompasında ayarlanan basınç 0-700 bar aralığındadır ve hidrolik tork anahtarının tork kapasitesini belirleyen bu basınçtır. Dolayısıyla hidrolik tork anahtarının piston ölçüleri yani teknik ölçüleri büyüdükçe piston etki alanı ve kuvvet kolu ölçüsü de büyüdüğünden basıncın aynı kalmasına rağmen tork değerleri ve tork kapasiteleri de büyür. Hidrolik tork anahtarlarında hidrolik basınç elde edilen tork değerini doğrudan etkilediğinden basınç değerinin hidrolik tork pompasında okunmasını sağlayan hidrolik manometrenin düzenli olarak doğrulanması gerekir. Bu sayede hidrolik tork anahtarları da doğrulanır ve tork değerlerinde sapma olup olmadığı tespit edilir. Hidrolik tork anahtarlarında genel olarak tork değerinin %3 civarında sapması normaldir. Elde edilen tork değerlerinin bu tolerans aralığında olup olmadığı hidrolik tork anahtarlarının kalibrasyonları yapılarak kontrol edilir. Hidrolik tork anahtarlarının kalibrasyonları akredite kurum ve labaratuarlar tarafından yapılır. Feymak olarak biz de hidrolik tork anahtarlarının kalibrasyonlarını yapabiliyoruz. Hidrolik tork anahtarlarının kalibrasyonları için özel üretilen ölçüm standartları mevcuttur. Bu ölçüm standartlarında hidrolik tork değerini ölçen ölçü sensörleri de düzenli olarak kalibrasyonları yapılmalıdır.

Hidrolik tork anahtarları kendi içerisinde lokmalı hidrolik tork anahtarları ve kasetli tork anahtarları olarak ikiye ayrılırlar. Hidrolik tork anahtarlarının bu iki farklı tasarımda ortaya çıkmasının nedeni, dar alan ve bölgelerdeki tork kontrollü sıkma sökme işlemleri için lokmalı hidrolik tork anahtarlarının sığmadığı durumlarda daha uygun ölçüdeki ince ve kasetli tork anahtarlarının kullanılmak zorunda olmasıdır. Lokmalı hidrolik tork anahtarları lokmalı tip hidrolik tork anahtarları olarak da adlandırılabilir. Kasetli hidrolik tork anahtarları kaset tipi hidrolik tork anahtarları olarak da adlandırılabilir.

Kasetli tork anahtarlarının kasetleri değiştirilebilirdir. Her civata veya somun ölçüsüne özel kasetler vardır. Kasetli tork anahtarlarında kaset ölçüleri altıgen ölçü düşürücü adaptörler sayesinde altıgen ölçüleri küçültülebilir. Bu adaptörlere altıköse düşürücü adaptörler veya düşürücü burçlarda denilebilir. Lokmalı hidrolik tork anahtarları isminden de anlaşılacağı gibi ağır iş lokmalar ile kullanılır. Lokmalı hidrolik tork anahtarlarının avantajı farklı ölçülerdeki civata bağlantılarının tork kontrollü sıkma ve sökme işlemlerinde farklı ölçülerde lokmalar kullanılırr ve maliyetleri düşük olan bu lokmalar her ölçü için bulunabilir.

Kasetli hidrolik tork anahtarlarının çalışma prensibi de lokmalı tip hidrolik tork anahtarları ile aynıdır. Hidrolik tork anahtarları için elektrikli hidrolik pompalar, hava tahrikli hidrolik tork pompaları mevcuttur. Hidrolik tork anahtarları, hidrolik tork anahtarı pompaları ve hidrolik tork anahtarı ikiz hortumları ile bir set olarak kullanılır. Hidrolik tork anahtarı ikiz hortumları 700 bar çalışma basıncında 2.800 bar patlama basıncındadırlar. Hidrolik tork anahtarı ikiz hortumları hidrolik tork anahtarı pompasından ayarlanan basınçlı hidrolik yağın hortumun birinden hidrolik tork anahtarına gitmesini ve yağın tekrar hidrolik tork anahtarından hidrolik tork anahtarı pompasına geri dönmesini sağlar. Bu sebeple hidrolik tork anahtarı pompaları çift etkili hidrolik pompa sistemine sahiptirler. Çift etkili hidrolik piston sistemi hidrolik tork anahtarının hızlı çalışmasını sağlar. Bunun sebebi hidrolik tork anahtarı pistonunun ileri itilmesi ve geri çekilmesidir.

Hidrolik tork anahtarları üretilirken farklı gövde malzemeleri kullanılabilir. Alüminyum-Titanyum ve çelik alaşımlı gövde malzemeleri kullanılabilir. Hafiflik ve ergonomik yapıda olanları alüminyum-titanyum alaşımlı gövdeli olanlardır. Hidrolik tork anahtarlarında aranan en önemli özelliklerden birisi de burulma-torsiyon önleyici ve geri dönüşü engelleyen mandal mekanizmasıdır. Torsionx model hidrolik tork anahtarlarımızda bu özellik vardır. Muadillerine göre daha sağlam yapıdadır ve civata bağlantılarında somun veya civata boşluğu almaya da imkan sağlar.

FEYMAK olarak portföyümüzde bulunan hidrolik tork anahtarları USA menşeili olan Torsionx markadır. Torsionx marka hidrolik tork anahtarları üretim ve montaj hatalarına karşı 3 yıl üretici garantilidir. Torsionx marka hidrolik tork anahtarlarının satış sonrası servis ve kalibrasyon hizmetleri de FEYMAK tarafından karşılanır. Feymak, Torsionx marka hidrolik tork anahtarlarını satın alan müşterilerine, bunların kurulumlarını ve kullanım eğitimlerini de ücretsiz olarak verir.

Hidrolik tork anahtarları Feymak tarafından kısa süreli kullanımlar için de kiralanabilir. Hidrolik tork anahtarlarının kiralama süreleri günlük, haftalık ve aylık şeklinde teklif edilir ve gerçekleşir. Kiralama süreleri sonunda müşteriler hidrolik tork anahtarını satın almak isterlerse kiralama süresi için ödedikleri kiralama bedeli ilave iskonto-indirim olarak yansıtılır.

03 YORUM

 • tork anahtarı
  Samet Özkan
  23 Aralık, 2020

  Tork Anahtarı Kiralama Hizmeti almak istiyorum. Daha önce Bu firmadan kiralama hizmeti alan var mı?

  • akülü tork anahtarı
   Salih Kaya
   23 Aralık, 2020

   Ben tork anahtarı kiralama hizmeti almıştım. Gerçekten işinde profesyonel bir firma.

 • havalı tork anahtarı
  Emrah Duman
  27 Aralık, 2020

  Feymak ile yıllardır iş ilişkisi içerisindeyiz. Her ürün grubu konusunda oldukça bilgililer. Tavsiye ederim.